Provisional List of Participants |
|
361 |
|
Delegation | Name |
Angola | Ms. Elsa Caposso |
Argentina | Mr. Adrian Carballo |
Argentina | Ms. Olga Cavalli |
Australia | Mr. Simon Cordina |
Australia | Mr. Colin Oliver |
Australia | Mr. Trevor Jenner |
Austria | Mr. Michael Truppe |
Austria | Mr. Georg Zehetner |
Austria | Mr. Christian Singer |
Azerbaijan | Mr. Nariman Hajiyev |
Azerbaijan | Mr. Ayaz Bayramov |
Azerbaijan | Mr. Bakhtiyar Mammadov |
Belgium | Mr. Fritz Michael Niebel |
Belgium | Mr. Mathias Bogaert |
Belgium | Mr. Michel Walrave |
Brazil | Ms. Adriana Shimabukuro Kurokawa |
Brazil | Mr. Rogerio Santanna |
Brazil | Mr. Cicero Lucena |
Brazil | Mr. Luiz Costa |
Brazil | Ms. Regina Cunha Parreira |
Brazil | Ms. Adriana Scordamaglia Fernandes Marins |
Brazil | Ms. Elisa Vieira Leonel Peixoto |
Brazil | Mr. Jeferson Nacif |
Brazil | Mr. Sergio Gardenghi Suiama |
Brazil | Mr. Eduardo Azeredo |
Brazil | Mr. Jose Murilo Costa Carvalho Junior |
Brazil | Mr. José Vitor Carvalho Hansem |
Brazil | Mr. Everton Lucero |
Brazil | Mr. Fernando Souza Flexa Ribeiro |
Brazil | Mr. Severino Sergio Estelita Guerra |
Brazil | Ms. Denise Direito |
Brazil | Mr. Marco Brandao |
Brazil | Mr. José Augusto Panisset Santana |
Bulgaria | Mr. Panteley Spassov |
Bulgaria | Ms. Tsvetelina Georgieva |
Burkina Faso | Mr. Alfred Namwaya Sawadogo |
Cameroon | Mr. Ebot Ebot Enaw |
Cameroon | Mr. Lucien Pascal Nikoul Bahoken |
Cameroon | Mr. Amin Ahmad Amin |
Cameroon | Mr. Kamssouloum Abba Kabir |
Cameroon | Mr. Denis Papin Mboro Mboro |
Canada | Ms. Susan Johnston |
Canada | Ms. Heather Dryden |
Canada | Mr. Len St-Aubin |
Canada | Ms. Kathleen Fisher |
Chile | Ms. Lorena Pińeiro |
China | Mr. Zhiguo Zhao |
China | Mr. Zicai Tang |
China | Mr. Zhen Wang |
China | Mr. Xuefei Wang |
China | Mr. Feng Guo |
China | Mr. Yunhao Hou |
Congo, Dem. Rep. | Mr. Celestin Bondomiso Bebisyame |
Congo, Dem. Rep. | Mr. Moise Uwor Cwinya'ay |
Cote d'Ivoire | Mr. Malé SIBY |
Cote d'Ivoire | Mr. Abraham Djekou |
Cote d'Ivoire | Mr. Malé Siby |
Czech Republic | Mr. Pavel Tuma |
Denmark | Ms. Julia Kahan |
Denmark | Ms. Siv Jacobsen |
Denmark | Mr. Allan Villadsen |
Denmark | Mr. Finn Petersen |
Egypt | Mr. Sherif Khafagi |
Egypt | Mr. Mahmoud El Gowini |
Egypt | Mr. Mohamed Hanafy |
Egypt | Mr. Adel El Lakany |
Egypt | Ms. Christine Arida |
Egypt | Ms. Nagwa Taha |
Egypt | Mr. Hisham Abu El Yazed |
Egypt | Ms. Samia Moussa |
Egypt | Mr. Amr Safwat |
Egypt | Mr. Mahmoud El Gowini |
Egypt | Ms. Nevine Tewfik Loutfi |
Egypt | Ms. Effat El Shouky |
Egypt | Mr. Ihab Sadek |
Egypt | Mr. Mohamed Samir |
Egypt | Ms. Manal Ismail |
Egypt | Ms. Nermine El Saadany |
Egypt | Mr. George Victor Salama |
Egypt | Ms. Maha Afifi |
Ethiopia | Mr. Mesfin Belachew |
Finland | Mr. Jyrki Kasvi |
Finland | Mr. Yrjo Lansipuro |
Finland | Ms. Outi Alanko-Kahiluoto |
Finland | Ms. Mari Suvanto |
Finland | Ms. Mervi Kultamaa |
Finland | Mr. Juuso Moisander |
France | Mr. Didier Le Moine |
France | Ms. Rachida Jouhari |
France | Mr. Bernard Benhamou |
France | Ms. Isabelle Falque-Pierrotin |
France | Mr. Bertrand De La Chapelle |
France | Ms. Catherine Souyri-Desrosier |
France | Ms. Marie-Christine Bourguignon |
Gabon | Mr. Yves Owanleley-Adiahénot |
Gabon | Mr. Guy Dieudonné Manicka |
Gambia | Mr. Amadou Bah |
Germany | Mr. Peter Voss |
Germany | Mr. Artur Hertle |
Germany | Ms. Karin Marschall |
Ghana | Mr. Kenneth Adu-Amanfoh |
Ghana | Mr. Godfred Ahuma |
Ghana | Ms. Patricia Dovi Sampson |
Ghana | Mr. Yahaya Issah |
India | Mr. Narayanan Kozhikote Bagavathiparamb |
India | Mr. Chandrashekhar Rentala |
India | Mr. Navneet Rajan Wasan |
India | Mr. Ajay Sharma |
India | Mr. Venu Gopala Rao Vangapandu |
India | Mr. Ravi Shanker Nagarajan |
India | Mr. Mohanram Natarajan |
India | Mr. Somnath Chandra |
India | Mr. Ragunathan Vardarajan Gudulur |
India | Mr. Suryadevara Ramachandra Rao |
India | Mr. Abraham C George |
India | Mr. Dipak Singh |
India | Ms. Vandana Srivastava |
India | Mr. Alok Goel |
India | Mr. Gadiraju Venkata Ramaraju |
India | Ms. Tulika Pandey |
India | Mr. Prashanth Nair |
India | Mr. Mallikarjuna Rao Tatapudi |
India | Mr. Shankar Aggarwal |
India | Mr. Suresh Chanda |
India | Mr. Ravi Vijayvargiya |
India | Mr. Ashish Sanyal |
India | Mr. Amit Bansal |
India | Ms. Vasanta Bharatula |
India | Mr. Vivek Bhandarkar |
India | Mr. Prateek Kumar Saha |
India | Mr. Ajay Mishra |
India | Mr. Jimnesh Pultarambil |
India | Ms. Sulakshana Bhattacharya |
India | Mr. Karunakar Gupta |
India | Mr. Dhrupad Mathur |
India | Mr. Syed Shawket Hussain Madani |
India | Mr. Murty Chandrapati |
India | Mr. Suresh Kumar Aggarwal |
India | Mr. Satyanarayana Nanduri |
India | Mr. Nitin Jain |
India | Mr. Nagi Reddy Venkammolla |
India | Mr. Radha Krishna Bhatlapenumarthy |
India | Mr. Anuj Singh |
India | Mr. Narinderjit Singh |
India | Mr. Govindarajan Subbaiah |
India | Mr. Ramesh Singh |
India | Mr. Vijayaditya Narasimhadevara |
India | Mr. Deepak Singla |
India | Mr. Arunabha Ghosh |
India | Mr. Mukesh Kumar |
India | Mr. Anand Shankar |
India | Mr. Surender Rana |
India | Mr. Sanjay Bihani |
India | Mr. Sunil Kumar |
India | Mr. Omkar Rai |
India | Ms. Saukat Ara Tirmizi |
India | Mr. Akhilesh Mahurkar |
India | Mr. T.V.Partha Saradhi |
India | Mr. Samir Choudhary |
India | Ms. Debjani Nag |
India | Mr. Deepinder Singh |
India | Mr. Ravi Prasada Rao Pasupuleti |
India | Mr. B Krishna Murthy |
India | Mr. Subramanian Sockalingam |
India | Mr. Ram Muivah |
India | Mr. Gustavo Nogueira |
India | Mr. Gulshan Rai |
India | Mr. Chandrashekhar Ganta |
India | Mr. Ashish Asthana |
India | Mr. Gopi Krishna Mamidi |
India | Mr. Venkata Chalapathi Rao Budaraju |
India | Mr. Jainder Singh |
India | Ms. Renu Budhiraja |
India | Mr. Prafulla Kumar |
India | Mr. Arun Sachdeva |
India | Mr. Govind Govind |
India | Ms. Kavita Bhatia |
Indonesia | Mr. Hammam Riza |
Indonesia | Mr. Soeprijanto Bambang |
Indonesia | Mr. Sardjoeni Moedjiono |
Iran | Mr. Farzad Hakemzadeh |
Iraq | Mr. Ammar Allawi |
Italy | Mr. Pierfrancesco De Cerchio |
Italy | Mr. Gianluigi Benedetti |
Italy | Mr. Stefano Trumpy |
Italy | Ms. Simonetta Di Cori |
Italy | Mr. Stefano Rodotŕ |
Italy | Mr. Claudio Lenoci |
Italy | Ms. Caterina Cittadino |
Japan | Ms. Tomoko Makino |
Japan | Mr. Satoru Yanagishima |
Japan | Mr. Kenjiro Suzuki |
Japan | Mr. Junichi Sasaki |
Jordan | Mr. Nabil Abu Sall |
Kazakhstan | Mr. Kanat Abildin |
Kazakhstan | Mr. Yerden Zhumabekov |
Kenya | Mr. Silas Maina |
Kenya | Ms. Alice Munyua |
Latvia | Ms. Ieva Dreimane |
Lithuania | Mr. Tomas Barakauskas |
Lithuania | Ms. Diana Korsakaite |
Lithuania | Mr. Aurimas Matulis |
Malaysia | Mr. Shaziman Abu Mansor |
Malaysia | Mr. Shaziman Abu Mansor |
Malaysia | Mr. Mitthiran Raman |
Malaysia | Mr. Sureswaran Ramadass |
Malaysia | Mr. Harme Mohamed |
Malaysia | Mr. Mohd Noor Amin |
Malaysia | Mr. Mohamed Shihab Kunhi Mohamed |
Netherlands | Mr. Wim Rullens |
Niger | Mr. Abdou Moussa |
Nigeria | Ms. Ibukun Abimbola Odusote |
Nigeria | Mr. Kilyobas Nyoganga Binga |
Nigeria | Ms. Mary Uduma |
Nigeria | Mr. Jimoh Maiyaki |
Nigeria | Mr. Salihu Dausu Ibrahim |
Nigeria | Mr. Emmanuel Edet |
Nigeria | Mr. Umar Salisu Kibiya |
Nigeria | Mr. Patricks Oghuma |
Nigeria | Mr. Solomon Ingba |
Norway | Mr. Jens C. Koch |
Norway | Ms. Aslaug Hagestad Nag |
Norway | Mr. Ornulf Storm |
Not Applicable | Ms. Daniela Cury |
Oman | Mr. Mohammed Al-Kindy |
Oman | Ms. Alwahida Al-Harthy |
Pakistan | Mr. Naveed Haq |
Panama | Ms. Kenia Jaen |
Philippines | Mr. Bayani Benjamin Lara |
Portugal | Ms. Teresa Alvarenga |
Portugal | Ms. Ana Cristina Neves |
Portugal | Mr. Luís Magalhăes |
Portugal | Mr. Manuel Barros |
Portugal | Mr. Gaspar De Araujo |
Portugal | Mr. Pedro Veiga |
Portugal | Ms. Maria Joăo Agulhas Marques |
Portugal | Ms. Maria Catarino Lacerda |
Republic of Korea | Ms. Kelly Hyeyoung Kang |
Republic of Korea | Mr. Younho Lee |
Republic of Korea | Mr. I Seok Kang |
Republic of Korea | Mr. Chang Beom Yi |
Republic of Korea | Ms. Ryoung Chae |
Republic of Korea | Ms. Mee Ok Chae |
Republic of Korea | Mr. Dong Wook Shim |
Republic of Korea | Mr. Kyenam Lee |
Russian Federation | Mr. Arkadiy Kremer |
Russian Federation | Mr. Denis Andreev |
Russian Federation | Mr. Valery Butenko |
Russian Federation | Mr. Igor Kokoshkin |
Russian Federation | Mr. Konstantin Vlasyuk |
Russian Federation | Mr. Artem Ermolaev |
Russian Federation | Ms. Elena Glukhova |
Russian Federation | Mr. Vladislav Sherstyuk |
Russian Federation | Mr. Anatoly Streltsov |
Russian Federation | Mr. Ilya Shmelev |
Russian Federation | Ms. Ludmila Vasilenko |
Russian Federation | Mr. Anton Kuznetsov |
Russian Federation | Mr. Boris Miroshnikov |
Russian Federation | Mr. Arkadiy Kremer |
Russian Federation | Mr. Urvan Parfentyev |
Russian Federation | Mr. Mark Tverdynin |
Rwanda | Mr. Wellars Gasamagera |
Senegal | Mr. Tall Mohamed |
Senegal | Ms. Ndeye Maimouna Diop Diagne |
Senegal | Ms. Ndeye Maimouna Diop Diagne |
Senegal | Ms. Sow Gnagna Diop |
Senegal | Mr. Tandine El hadji Mansor |
Senegal | Mr. Papa Amadou Mbengue |
Senegal | Mr. Abdoulaye Ndiaye |
Senegal | Ms. Mana Mint Mohamed Salem |
Senegal | Mr. Isaac SISSOKO |
Senegal | Mr. Samba Ndiaye |
Senegal | Mr. Moustapha Ndiaye |
Senegal | Mr. Ndiaye Moustapha |
Sierra Leone | Mr. Alhalji Alhassan Sesay |
Singapore | Mr. Lionel Choo |
Singapore | Mr. Lionel Choo |
Slovenia | Mr. Milos Kuret |
Slovenia | Mr. Davor Sostaric |
South Africa | Mr. Aslam Raffee |
South Africa | Mr. Runganathan Poliah |
South Africa | Mr. Runganathan Poliah |
South Africa | Mr. Griffith Molewa |
South Africa | Ms. Heloise Emdon |
Spain | Mr. Daniel García - Zarza Martínez |
Spain | Mr. Alberto Perez Gomez |
Sri Lanka | Mr. Gihan Dias |
Sri Lanka | Mr. Jayantha Fernando |
Sudan | Mr. Arif Aydrous |
Sudan | Mr. Mohamed Rahmtalla |
Sweden | Ms. Ann Katrin Agebäck |
Sweden | Mr. Anders Rafting |
Sweden | Ms. Katarina Kämpe |
Sweden | Mr. Mathias Fahlgren |
Sweden | Ms. Malin Wahlquist |
Sweden | Mr. Cary Karp |
Sweden | Ms. Karin Lundahl Bekking |
Sweden | Ms. Helen Belcastro |
Sweden | Mr. Jonny Nilsson |
Sweden | Ms. Anna Johansson |
Sweden | Mr. Fredrik Engvall |
Switzerland | Mr. Frédéric Riehl |
Switzerland | Mr. Thomas Schneider |
Tanzania, United Rep. of | Ms. Connie Shirima |
Tanzania, United Rep. of | Mr. Adam Juma Mambi |
Tanzania, United Rep. of | Mr. Didas Wambura |
Tanzania, United Rep. of | Ms. Connie Francis Shirima |
Tanzania, United Rep. of | Mr. Sunday Richard |
Thailand | Mr. Angsumal Sunalai |
Thailand | Ms. Somsri Horkanya |
Thailand | Ms. Kasititorn Pooparadai |
Thailand | Ms. Methini Thepmani |
Thailand | Ms. Phunsiri Songsrimuag |
Thailand | Mr. Sornsilp Khlongkhlaew |
Thailand | Ms. Weeraporn Charoenvivattanapong |
Thailand | Mr. Wichan Lertwipatrakul |
Thailand | Ms. Kasama Kongsmak |
Thailand | Mr. Werachart Muttitanon |
Turkey | Mr. Turgut Ayhan Beydođan |
Turkey | Mr. Mustafa Ünver |
Turkey | Mr. Muhammed Seyid Pehlivan |
Turkey | Mr. Ahmed Ramazan Altýnok |
Turkey | Mr. Cafer Canbay |
Turkey | Mr. Eyüp Mermer |
Turkey | Mr. Turgut Ayhan Beydogan |
Uganda | Mr. Patrick Mwesigwa |
Ukraine | Mr. Yuriy Kargapolov |
Ukraine | Mr. Oleksandr Golushkov |
Ukraine | Ms. Nataliya Turdakova |
Ukraine | Mr. Vitalii Baliuk |
Ukraine | Ms. Oksana Znakhorenko |
Ukraine | Mr. Oleksandr Baranov |
Ukraine | Mr. Ihor Ruban |
United Kingdom | Mr. Thomas Walker |
United Kingdom | Ms. Antonia Leigh Jackson |
United Kingdom | Mr. Ian Taylor |
United Kingdom | Mr. David Taylor |
United Kingdom | Mr. Alun Michael |
United Kingdom | Mr. Malcolm Harbour |
United Kingdom | Mr. Paul Redwin |
United Kingdom | Mr. Andrew Miller |
United Kingdom | Mr. David Hendon |
United Kingdom | Mr. Ren Reynolds |
United Kingdom | Mr. Mark Carvell |
United Kingdom | Ms. Margaret Moran |
United States of America | Ms. Fiona Alexander |
United States of America | Ms. Meredith Baker |
United States of America | Ms. Susan Anthony |
United States of America | Mr. Jeffrey Krilla |
United States of America | Ms. Emily Yee |
United States of America | Mr. David Gross |
United States of America | Mr. Richard Beaird |
United States of America | Ms. Jade Nester |
United States of America | Mr. Kohl Gill |
Venezuela | Mr. Jose Guillermo Guerra |
Venezuela | Ms. Francis Ferrer |
Venezuela | Ms. Niurka Hernandez |
Venezuela | Mr. Francisco Javier Massó Carrera |
Venezuela | Ms. Mary Pili Vargas Rivero |
Zambia | Ms. Judith M C Tembo |
Zambia | Mr. Garry Mukelabai |
Intergovernmental Organizations 81 |
|
Organization | Name |
Centre for Development of Advanced Computing (C-DAC) | Mr. Praveen Ampatt |
Centre for Development of Advanced Computing (C-DAC) | Mr. Ankit Bhilwar |
Centre for Development of Advanced Computing (C-DAC) | Mr. Subramanian Neelakantan |
Commonwealth Secretariat | Mr. Anthony Ming |
Council of Europe | Mr. Philippe Boillat |
Council of Europe | Ms. Maud de Boer-Buquicchio |
Council of Europe | Mr. Gianluca Esposito |
Council of Europe | Ms. Angela Garabagiu |
Council of Europe | Mr. Lee Hibbard |
Council of Europe | Mr. Jan Malinowski |
Council of Europe | Ms. Sophie Meudal Leenders |
Council of Europe | Ms. Seda Pumpyanskaya |
Council of Europe | Mr. Michael Remmert |
Council of Europe | Ms. Lioubov Samokhina |
Council of Europe | Mr. Alexander Seger |
Council of Europe | Ms. Estelle Steiner |
Council of Europe | Ms. Sabine Walser |
Council of Europe Parliamentary Assembly | Mr. Andrew McIntosh |
Council of the European Union | Mr. Guus Houttuin |
European Commission | Mr. Christophe Forax |
European Commission | Mr. Enrico Forti |
European Commission | Ms. Elisabeth Markot |
European Commission | Ms. Viviane Reding |
European Commission | Ms. Claudia Selli |
European Commission | Mr. Jean-Francois Soupizet |
European Commission | Ms. Margareta Traung |
European Parliament | Ms. Maria Badia |
European Parliament | Ms. Katerina Batzeli |
European Parliament | Ms. Pilar del Castillo |
European Parliament | Ms. Zsuzsanna Laky |
European Parliament | Mr. Stavros Lambrinidis |
European Parliament | Mr. Luis Martin-Oar |
European Parliament | Ms. Catherine Trautmann |
International Labour Office | Mr. Roberto Zachmann |
INTERPOL | Mr. Vincent Danjean |
INTERPOL | Mr. Noboru Nakatani |
ITU | Mr. Sami Al Basheer Al Morshid |
ITU | Mr. Malcolm Johnson |
ITU | Mr. Arthur Levin |
ITU | Mr. Peter Major |
ITU | Mr. Ashish Narayan |
ITU | Mr. Alexander Ntoko |
ITU | Mr. Marco Obiso |
ĚTU | Mr. Stefano Polidori |
ITU | Mr. Ewan Sutherland |
ITU | Mr. Hamadoun I. Toure |
OECD | Ms. Anne Carblanc |
OECD | Mr. Sam Paltridge |
OECD | Mr. Graham Vickery |
OECD | Mr. Sacha Wunsch-Vincent |
OIF-APECO, Romania | Ms. Yrina Janvier |
Organisation internationale de la Francophonie | Mr. Pietro Sicuro |
Organisation Internationale de la Francophonie OIF | Mr. Pierre Ouedraogo |
OSCE | Mr. Ben Hiller |
OSCE | Mr. Nemanja Malisevic |
UN-ESCWA | Mr. Mansour Farah |
UNDP | Ms. Pauline Cadeac |
UNDP | Mr. Asim Elkhalifa |
UNDP Azerbaijan | Mr. Elnur Khalilov |
UNDP Kyrgyz Republic | Ms. Chynara Suiumbaeva |
UNDP Moldova | Mr. Ion Cosuleanu |
UNDP Mozambique | Mr. John Ngahu |
UNECA | Mr. Mactar Seck |
UNECE | Mr. Hans Hansell |
UNESCO | Mr. Andrea Beccalli |
UNESCO | Mr. Anup Kumar Das |
UNESCO | Mr. Enric Ibarz Pascual |
UNESCO | Mr. Abdul Waheed Khan |
UNESCO | Mr. Sayem Mehmood |
UNESCO | Ms. Miriam Nisbet |
UNESCO | Ms. Iskra Panevska |
UNESCO | Ms. Gitanjali Sah |
UNESCO | Mr. Mogens Schmidt |
UNESCO | Mr. Rajen Varada |
United Nations | Mr. Gherardo Casini |
United Nations | Ms. Daniela Giacomelli |
United Nations (UNDESA) | Ms. Ana Carolina Kobe |
UNODC | Ms. Gillian Murray |
World Health Organization | Mr. Ranjan Dwivedi |
World Intellectual Property Organization | Ms. Geidy Lung |
World Intellectual Property Organization | Mr. Richard Owens |
Other Entities 1001 |
|
Entity | Name |
Centre for Development of Advanced Computing (C-DAC) | Mr. Sreedhar Amanchi |
Centre for Development of Advanced Computing (C-DAC) | Ms. Poonguzhali Poonguzhali |
Centre for Development of Advanced Computing (C-DAC) | Ms. OmAarathi Sunku |
Employment Generation & Marketing Mission (EGMM) | Mr. Tapan Kumar Das |
Association for Advancement of Information Technology (AAIT) | Mr. Lutfor Rahman |
Healthcare Inspectorate of the Netherlands/CoE expert | Mr. Nico Kijlstra |
OpenNet Initiative Asia | Mr. Rafal Rohozinski |
Zensar Center for Business Innovation | Ms. Shreya Agrawal |
.au Domain Administration (auDA) | Mr. Chris Disspain |
.au Domain Administration (auDA) | Mr. Paul Szyndler |
.eg Registry, Egyptian Universities Network | Ms. Dina Barakat |
2Connect WL.L | Mr. Fahad Al Shirawi |
463 Communications | Mr. David McGuire |
Aakruthi Agricultural Associates | Mr. Kishore Ravipati |
AASP | Ms. Erika Messenberg |
Abhirutu Consultants | Mr. Sanjay Jagtap |
Abrafix | Mr. Jose Bicalho |
Accelfrontline | Mr. Sudhakar Kaipa |
AccessiWeb | Mr. Pierre Guillou |
ACM | Mr. Ali Parvini |
ACSIS ( Network on ICT4D) | Ms. Delphine Nana Mekounte |
ACSIS Morocco | Ms. Rachida Jouhari |
ACSIS-MALI | Mr. Abdoulaye Diarra |
Adorno & Yoss | Mr. Bret Fausett |
AED-SATELLIFE | Mr. Victorino Nhabangue |
Aexiomus Limited, UK | Mr. Denesh Bhabuta |
Aexiomus Limited, UK | Ms. Melanie Bhabuta |
Afghan Wireless | Mr. Anower Hossain |
Afilias | Mr. Ram Mohan |
AFNIC | Mr. Pierre Bonis |
AFNIC | Mr. Alain Caristan |
African Copyright and Access to knowledge [ACA2K] | Mr. Bassem Awad |
Africans in Diaspora Organization - AU | Mr. Gbenga G. Adekunle Adewuyi |
AfriNIC | Mr. Adiel A Akplogan |
AfriNIC | Mr. Bhojendranath Radhakissoon |
AFTLD | Ms. Malebogo Lekoape |
AirJaldi | Mr. Michael Ginguld |
Alcatel-Lucent | Ms. Souheil Marine |
Alternative Law Forum | Mr. Prashant Iyengar |
Amarjit & Associates | Mr. Gurpreet Singh |
Ambedkar Center for Justice and Peace | Mr. Sandeep Jagtap |
Ambedkar Center For Justice and Peace | Mr. Kishor Kamble |
Ambedkar Center for Justice and Peace | Mr. Jagesh Somkuwar |
Ambedkar Centre for Justice and Peace | Mr. Sheshraj Gajbhiye |
Ambedkar Centre for Justice and Peace | Mr. Yogesh Varhade |
Ambekdar Center for Justice and Peace | Mr. Sanjay Salve |
Ambekdar Center for Justice and Peace | Mr. Nagsen Sonare |
Ambekdar Center for Justice and Peace | Mr. Rahul Sonare |
American Registry for Internet Numbers | Ms. Cathy Handley |
American Registry for Internet Numbers | Ms. Megan Kruse |
American Registry for Internet Numbers | Mr. Raymond Plzak |
American Registry for Internet Numbers | Mr. Stephen Ryan |
American University of Afghanistan (AUAF) | Mr. Hamdullah Mohib |
Analytica International | Mr. Loren Needles |
AngkorNet Internet Service Provider | Mr. Meng Leang Keuk |
APC / KICTANET | Mr. Brian Munyao Longwe |
APCAUCE | Mr. Suresh Ramasubramanian |
APL Research Centre | Mr. Chandra Shekar Gadhari |
APNIC | Ms. Sylvia Cadena |
APNIC | Mr. Srinivas Chendi |
APNIC | Ms. Samantha Dickinson |
APNIC | Mr. Sridhar Kusumba |
APNIC | Mr. German Valdez Aviles |
APNIC | Mr. Paul Wilson |
APNIC | Mr. Kuo Wu |
AppLabs Technologies | Mr. Sashi Reddi |
Applied Research and Communications fundation | Mr. Nikolay Badinski |
April | Mr. Francois Pellegrini |
APTLD | Mr. Don Hollander |
Arihant Capital Markets | Mr. Dipak Rout |
AS Domain Registry | Mr. Stephen Deerhake |
Asian Institute of Technology (AIT) | Mr. Kyaw Soe Hlaing |
Asian Media Information Communication Centre | Mr. Peng Hwa Ang |
Asiatel Network Limited | Mr. Mohammed Abdur Rahman |
Asociación Colombiana de Usuarios de Internet | Mr. Antonio Medina Gómez |
Aspafrique Internationale | Mr. Georges Wallace Waklatsi-William |
Association for Competitive Technology | Mr. Mark Blafkin |
Association for Competitive Technology | Mr. Morgan Reed |
Association for Progressive Communications | Ms. Natasha Primo |
Association for Progressive Communications | Ms. Concepcion Ramilo |
Association For Progressive Communications (APC) | Ms. Anriette (Anna Margaretha) Esterhuysen |
Association For Progressive Communications (APC) | Ms. Karen Banks |
Association For Progressive Communications (APC) | Ms. Valeria Betancourt |
Association For Progressive Communications (APC) | Mr. Stephen Buckley |
Association For Progressive Communications (APC) | Mr. William Currie |
Association For Progressive Communications (APC) | Ms. Karen Higgs |
Association For Progressive Communications (APC) | Ms. Abiodun Jagun |
Association For Progressive Communications (APC) | Ms. Tina (Augustina) James |
Association For Progressive Communications (APC) | Mr. Sean O'Siochru |
Association For Progressive Communications (APC) | Ms. Patricia Pena Miranda |
Association For Progressive Communications (APC) | Ms. Claire Sibthorpe |
Association Generation Sans Sida | Mr. Kabine Doumbia |
Association of Public ICT Tools Access Provider | Mr. Ashish Saboo |
Association School-NET Gabon | Mr. Nlong-Oye Aurélien |
Association School-NET Gabon | Mr. Nlong Oye Aurelien |
Auditia consulting services | Mr. Christophe Reverd |
AUI - Asociacion de Usuarios de Internet | Ms. Araceli Hurtado Rotellar |
AUI - Spanish Internet Users Association | Mr. Miguel Perez Subias |
Australasian Legal Information Institute (AustLII) | Mr. Philip Chung |
Australian Privacy Foundation | Mr. Graham Greenleaf |
AV Reddy | Ms. Saraswathi Anam |
Bac Ha International University | Mr. Van Hoang Nguyen |
Bangladesh Internet Exchange (BDIX) | Mr. Sumon Ahmed Sabir |
Bangladesh NGOs Network for Radio & Communication | Mr. Ahm Bazlur Rahman |
Beijing University of Posts and Telecommunications | Mr. Yan Ma |
Bellanet Asia / FOSS Nepal Community | Mr. Hempal Shrestha |
Berkman Center/DiploFoundation | Ms. Carolina Rossini |
BFES - Bangladesh Friendship Education Society | Mr. Reza Salim |
Bhavya Talent School | Ms. Sethulakshmi Nair |
BITS-Pilani | Mr. Moorthy Muthukrishnan |
Brazilian Internet Steering Commitee | Mr. Henrique Faulhaber |
British Trade Office | Ms. Veni Mocherla |
BS Abdur Rahman Crescent Engineering College | Mr. Shriram Raghunathan |
BSNL | Mr. Dhirendra Verma |
BT Global Services | Ms. Karen Northey |
Burundi Youth Training Centre/DiploFoundation | Mr. Jean Paul Nkurunziza |
Business Software Alliance | Mr. Benoît Müller |
Busrex Online Services | Mr. Hariharanath Karanam |
Busrex Online Services | Mr. Karthik Shankar |
Bytes for All | Mr. Shahzad Ahmad |
Cafec | Mr. Baudouin Schombe |
Canadian Coalition for Cultural Diversity | Mr. Jean-Luc Pilon |
Canadian Executive Service Organization | Mr. Robert Sagun |
Canadian International Pharmacy Association | Mr. John A. Myers |
Canadian International Pharmacy Association / CoE expert | Mr. Paul Zickler |
Canadian Internet Registration Authority | Mr. Byron Holland |
Capda | Mr. Michel M. Tchonang Linze |
ccNSO | Mr. Christopher Disspain |
Celtel Burkina Faso / DiploFoundation | Mr. Issaka Kanazoe |
Celtel Burkina Faso/DiploFoundation | Mr. Issaka KANAZOE |
Center for Development of Advanced Computing (CDAC | Mr. Sandesh Jain |
Center for Media Studies & Peace Building | Mr. K. Abdullai Kamara |
CENTR | Ms. Eveline De Waele |
CENTR | Mr. Wim Degezelle |
CENTR | Mr. Peter Van Roste |
Central European University (CEU) | Ms. Kristina Irion |
Centre for Communication and Development (CCD) | Mr. Mourtoza Golam |
Centre for Conflict Resolution | Mr. Olusoji Emmanuel Olaoye |
Centre for Development of Advanced Computing (C-DAC) | Mr. Satish Banala |
Centre for Development of Advanced Computing (C-DAC) | Mr. Harihar Bhojak |
Centre for Development of Advanced Computing (C-DAC) | Mr. Nandeeshwar Bunga |
Centre for Development of Advanced Computing (C-DAC) | Ms. Indraveni Chebolu |
Centre for Development of Advanced Computing (C-DAC) | Mr. Kathiresan Chinnusamy |
Centre for Development of Advanced Computing (C-DAC) | Ms. Jyostna Grandhi |
Centre for Development of Advanced Computing (C-DAC) | Mr. Sharanabasappa Hanganalli |
Centre for Development of Advanced Computing (C-DAC) | Ms. Mamatha Jangili |
Centre for Development of Advanced Computing (C-DAC) | Ms. Radhika Kambham |
Centre for Development of Advanced Computing (C-DAC) | Mr. Naveen Kilari |
Centre for Development of Advanced Computing (C-DAC) | Mr. Santosh Koshy |
Centre for Development of Advanced Computing (C-DAC) | Ms. Suhasini Kotni |
Centre for Development of Advanced Computing (C-DAC) | Mr. Macharla Laxman Rao |
Centre for Development of Advanced Computing (C-DAC) | Mr. Jagadish Babu Mada |
Centre for Development of Advanced Computing (C-DAC) | Mr. Kumar Mandula |
Centre for Development of Advanced Computing (C-DAC) | Mr. Janaki Rama Raju Mantena |
Centre for Development of Advanced Computing (C-DAC) | Mr. Mudunuru Venkata Nageswararao |
Centre for Development of Advanced Computing (C-DAC) | Mr. Sarat Chandra Babu Ne |
Centre for Development of Advanced Computing (C-DAC) | Mr. Sreekanth Neelaboyina |
Centre for Development of Advanced Computing (C-DAC) | Mr. Subramanian Neelakantan |
Centre for Development of Advanced Computing (C-DAC) | Ms. Lakshmi Eswari P.Reddy |
Centre for Development of Advanced Computing (C-DAC) | Mr. Ramu Parupalli |
Centre for Development of Advanced Computing (C-DAC) | Mr. Ramu Parupalli |
Centre for Development of Advanced Computing (C-DAC) | Mr. Mahesh Patil |
Centre for Development of Advanced Computing (C-DAC) | Mr. Pramod Ponoth Jagadeesan |
Centre for Development of Advanced Computing (C-DAC) | Mr. Jitendra Prasad |
Centre for Development of Advanced Computing (C-DAC) | Mr. Balaji Rajendran |
Centre for Development of Advanced Computing (C-DAC) | Ms. Latika Sehgal |
Centre for Development of Advanced Computing (C-DAC) | Mr. Jasjit Singh |
Centre for Development of Advanced Computing (C-DAC) | Mr. Ramakrishnan Srinivasan |
Centre for Development of Advanced Computing (C-DAC) | Mr. Venkata Srikanth Sunnam |
Centre for Development of Advanced Computing (C-DAC) | Ms. Krishnapriya Tadepalli |
Centre for Development of Advanced Computing (C-DAC) | Mr. Noushad Tyeb |
Centre for Development of Advanced Computing (C-DAC) | Mr. Sudhakar Vajjhala |
Centre for Internet and Society | Mr. Sunil Abraham |
Centre for Internet and Society | Ms. Nirmita Narasimhan |
Centre for Internet and Society | Mr. Pranesh Prakash |
Centre for Internet and Society | Mr. Arunachalam Subbiah |
Centre for Science, Development and Media Studies | Ms. Jayalakshmi Parameswaran Chittoor |
Centre for Science, Development and Media Studies | Mr. Ravi Gupta |
Centre for Sustainable Rural Development | Mr. Muthuveeran Ramasamy |
CF Digital Presentations | Mr. Pravin Agarwal |
CGI.br (Comitę Gestor da Internet no Brasil) | Mr. Nivaldo Cleto |
CGI.br (Comitę Gestor da Internet no Brasil) | Mr. Demi Getschko |
Childnet International | Mr. Stephen Carrick-Davies |
Childnet International, UK | Ms. Lucinda Fell |
China Association for Science and Technology | Ms. Chuang Liu |
China Association for Science and Technology | Ms. Jing Ma |
China Association for Science and Technology | Mr. Si han Qing |
China Association for Science and Technology | Mr. Xiao Feng Tao |
China Communications Standards Association | Ms. Bingmei Wu |
China Communications Standards Association | Ms. Yinghua Wu |
China Communications Standards Association | Mr. Kun Yang |
China Internet Network Information Center | Mr. Xiaodong Li |
China Internet Network Information Center | Mr. Yaling Tan |
China Internet Network Information Center | Ms. Jian Zhang |
Chinese Domain Name Users Alliance | Ms. Hong Xue |
CHIS | Mr. John Carr |
CIRA / Cambrian Credit Union | Ms. Lynne Mackan-Roy |
CIRCAMP | Mr. Per-Ake Wecksell |
Cisco | Ms. Barbara Fraser |
Cisco | Mr. Patrik Fältström |
Cisco | Mr. Arthur Reilly |
Cisco | Ms. Salam Yamout |
CNRS/ Univ. Paris 6 - France | Ms. Meryem Marzouki |
Coalition Against Unsolicited Commercial Email | Mr. Jesse David Falk |
Coalition Against Unsolicited Commerical Email | Mr. Neil Schwartzman |
College of Social Science, Daejin University / NIDA | Mr. Mu-Ung Byun |
Comcast | Mr. Alain Durand |
Comet Media Foundation | Mr. Suhit Kelkar |
Committee for a Democratic United Nations | Mr. Maximilian Senges |
Communications Commission of Kenya/DiploFoundation | Ms. Mwende Njiraini |
Computer expert freelancer | Mr. Cies Breijs |
Computer Society of Kenya | Ms. Zahra Diriye |
Confederation of British Industry (CBI) | Mr. Jeremy Beale |
Confederation of Indian Industry | Mr. Sujith Haridas |
Connect Safely | Ms. Patti Regehr |
ConnectBD | Mr. Mohammad Zakirul Alam |
ConnectSafely.org | Mr. Lawrence Magid |
Consultant | Mr. Vivek Vaidyanathan |
Consultant, Techno Legal | Mr. Shyamkarn Patil |
Consumers International | Ms. Arlene de Vera |
Consumers International | Mr. Jeremy Mark Malcolm |
Consumers International | Ms. Indrani Thuraisingham |
Coordination Center for TLD .RU | Mr. Andrey Romanov |
Coordination Center for TLD .RU | Mr. Mikhail Yakushev |
Coordination Center for TLD .RU | Ms. Uliana Zinina |
Copyright Agency Limited | Ms. Caroline Morgan |
CORE Internet Council of Registrars | Mr. Werner Staub |
Corporation for National Research Initiatives | Mr. Robert Kahn |
Corporation for National Research Initiatives | Ms. Patrice A. Lyons |
Creative Action for Rural Development (CARD) | Mr. Thalluri Nageswara Rao |
CSC | Mr. Vinh Dac Ngo |
CSDMS | Ms. Sheenu Rajan |
CSDMS | Mr. Vignesh Sornamohan |
CSR Managers | Mr. Babatope Soremi |
Cyber Peace Initiative | Mr. Ashraf Moussa |
Cyberabad.ws | Mr. Syed Sharukh |
Cyberlaws.net | Mr. Pavan Duggal |
Cyberlaws.net | Ms. Sheffali Duggal |
DAISY Comsortium | Mr. Dipendra Manocha |
Dannemann Siemsen Bigler & Ipanema Moreira | Mr. Filipe Cabral |
Datacom | Mr. Enkhbold Gombo |
Datamation Foundation Charitable Trust | Mr. Chetan Sharma |
De Lincom Hitech Nig | Mr. Oluwole Owolabi Ojeniran |
De Lincom Hitech Nig | Ms. Yemisi Nike Ojeniran |
De Lincom Hitech Nig | Mr. Samson Adewale Olanrewaju |
De Lincom Hitech Nig | Mr. Adesola Afolayan Olayinka |
De Lincom Hitech Nig | Ms. Janet Oyeronke Olayinka |
Delft University of Technology | Ms. Youn Jung Park |
DENIC eG / ccTLD Registry for .de / Germany | Ms. Sabine Dolderer |
Dextical Technologies | Mr. Sai Babu Chintala |
Dhan Foundation | Mr. Gopi Verma |
Digital Empowerment Foundation | Mr. Devendra Singh Bhadauria |
Digital Empowerment Foundation | Ms. Shaifali Chikermane |
Digital Empowerment Foundation | Mr. Syed S. Kazi |
Digital Empowerment Foundation | Mr. Osama Manzar |
Digital Empowerment Foundation | Mr. Osama Manzar |
Digital Empowerment Foundation | Mr. Sk Mohd Niyaz Niyaz |
Digital Empowerment Foundation | Ms. Nidhi Sharma |
DimDim | Mr. Tuhin Sengupta |
DimDim Inc. | Ms. Amrita Sen |
Dimdim Inc. | Mr. Sundar Subramanian |
DiploFoundation | Mr. Nikola Bozic |
DiploFoundation | Mr. Robert Guerra |
DiploFoundation | Mr. Jovan Kurbalija |
DiploFoundation | Ms. Mina Mudric |
DiploFoundation | Mr. Vladimir Radunovic |
DiploFoundation | Mr. Rodney Taylor |
DiploFoundation | Ms. Ulemu Nyasulu |
Directorate of Rice Research (ICAR) | Mr. N.Meera Shaik |
Domain Name Dispute Resolution Center | Mr. Zahid Jamil |
Dr. B.R.Ambekdar Open University | Mr. Mohammed Hayat |
East African ICT4D Network | Mr. Harry Hare |
ECA-Africa Information Society Initiative | Mr. Jama Abdullahi Sh. Jama |
ECPAT International | Mr. Anjan Bose |
ECPAT International | Ms. Carmen Melania Madrinan Velasquez |
EDS Hong Kong | Mr. Stephen Lau |
Educational Multimedia Research Centre | Ms. Kalpana Mathur |
EGMM, Dept of Rural Dev,Andhra Pradesh | Mr. Kishore Kumar Paidimarri |
Eitesal | Mr. Sameh Montasser |
eLAAB Limited | Ms. Lillian Nalwoga |
Electronic Frontier Finland | Mr. Tapani Tarvainen |
Electronic Frontier Foundation | Mr. Eddan Katz |
Electronic Privacy Information Center | Ms. Katitza Rodriguez |
EMERGE-Research Center on Communication | Ms. Magaly Pazello |
Employment Generation & Marketing Mission (EGMM) | Mr. Gopal Garg |
Employment Generation & Marketing Mission (EGMM) | Ms. Meera Shenoy |
Empresa de Telecomunicaciones de Cuba S.A (ETECSA) | Ms. Yislem Avila Trujillo |
Empresa de Telecomunicaciones de Cuba S.A (ETECSA) | Mr. Alexis Gregorio Santos Campos |
eNACSO - European NGO Alliance Child Safety Online | Mr. Dieter Carstensen |
eNACSO - European NGO Alliance Child Safety Online | Ms. Kathleen Spencer Chapman |
ENSTA | Mr. Francis Muguet |
entre for Development of Advanced Computing (C-DAC) | Ms. Vijayalakshmi Balasubramanian |
EPFL | Mr. Robert Bishop |
ePSIplus Thematic Network | Mr. Christopher Corbin |
Ericsson | Mr. Rahul Singh |
ERNET India | Mr. Ranjan Kumar |
ERNET India | Ms. Savita Utreja |
ERNET India | Ms. Savita Utreja |
ETNO (Eur Telecom Network Operators) | Mr. Konstantinos Kladouras |
EUKidsOnline, European Commission | Ms. Pille Pruulmann-Vengerfeldt |
EURid | Ms. Joke Braeken |
EURid | Mr. Giovanni Seppia |
EUROLINC | Mr. Michel Peissik |
EUROLINC | Mr. Louis Pouzin |
EUROLINC | Mr. Pascal Renaud |
European Broadcasting Union | Mr. Alexander Shulzycki |
European Broadcasting Union | Mr. David Wood |
European Disability Forum (EDF)/CoE expert | Ms. Donata Pagetti |
Expert on Disabilities | Ms. Andrea Saks |
F-Secure | Mr. Sridhar Guzzu |
FICCI | Ms. Noopur S. Bhadoria |
FICCI | Mr. Rajender Kumar Byri |
FICCI | Mr. Jakkampudi Adiseshaiah Chowdary |
FICCI | Ms. Sarika Gulyani |
FICCI | Mr. Phani Rajiv Tilak Julakanti |
FICCI | Mr. Rajan Kohli |
FICCI | Mr. Narendra Surana |
FICCI | Mr. Dushyant Thakor |
FLACSO - Ecuador | Ms. Belén Albornoz |
Florida State University | Mr. Stephen McDowell |
Forum des droits sur l'Internet | Mr. Laurent Baup |
Forum for Digital Equality | Mr. Babu Ram Aryal |
Foundation for Media Alternatives/APC | Mr. Allan Alegre |
Foundry Networks | Mr. Chacko George |
Foundry Networks | Mr. Rajiv Kapoor |
Foundry Networks | Mr. Chandra Kopparapu |
France Telecom/Orange | Mr. Jean-Louis Burillon |
Free Software Foundation Europe | Mr. Georg Greve |
Fujitsu | Mr. Naoyuki Akikusa |
Fujitsu | Mr. Sogo Fujisaki |
Fujitsu | Mr. Masanobu Katoh |
Fujitsu | Mr. Mikito Kiname |
Fujitsu | Mr. Kojiro Nogi |
Gati | Mr. Lalit Kumar Jha Lalit |
GDCO Sudan | Mr. Ahmed Eisa |
German Internet Industry Association - eco e.V. | Mr. Dean Ceulic |
German Internet Industry Association - eco e.V. | Mr. Henning Lesch |
Geschwister-Scholl-Institute, LMU Munich | Mr. Ben Wagner |
Gesci | Ms. Ashish Garg |
Ghana Multimedia Incubator Center (GMIC) | Mr. Daniel Lamptey |
Giga del Socorro Espinoza Villarmia Fernandez & Tan/DiploFoundation | Mr. Elias Laurente Espinoza |
Giganet/Universite de la Mediterranee | Mr. Antoine VION |
Global Information Infrastructure Commission | Mr. Daniel O'Neill |
Global Internet Policy Initiative | Mr. George Sadowsky |
Global Internet Policy Initiative | Mr. George Sadowsky |
Global Partners and Associates | Ms. Lisa Horner |
Global Partners and Associates | Mr. Andrew Puddephatt |
GLOCOM | Mr. Keisuke Kamimura |
Glocom | Mr. Adam Peake |
GoDaddy.com, Inc. | Mr. Tim Ruiz |
Goethe-Institut | Ms. Marilen Daum |
Goethe-Institut | Ms. Renu Seth |
Goldsmiths (University of London), UK | Ms. Marianne Franklin |
Gonsalves Design | Mr. Rahul Gonsalves |
Mr. Krishna Atkuru | |
Mr. Alan Davidson | |
Ms. Gitanjli Duggal | |
Mr. Rishi Jaitly | |
Mr. Nageshwara Jaladi | |
Mr. Nicklas Lundblad | |
Mr. Cesare Marco Pancini | |
Grad. Instit. International & Development Studies | Mr. William Drake |
Grupo de Pesquisa - UNIVERSO | Ms. Michéle Tancman Candido da Silva |
GS1 | Ms. Sophie Le Pallec |
GS1 France | Ms. Sophie Le Pallec |
GSMA | Ms. Natasha Jackson de Almedia |
GTW Associates | Mr. George Willingmyre |
Gujarat National Law University | Mr. Kumar Ankit |
Guru Ghasidas University | Ms. Anupama Saxena |
Guru Tegh Bahadur Inst. of Technology | Mr. Paramjit Singh Rana |
Gurushree Shantivijaijain College for Women | Ms. Gnana Chithra Chidambaram |
HCL Technologies | Mr. Naga Venkatesh Boddu |
HCU | Ms. Machunwangliu Kamei |
Health Management and Research Institute | Mr. Venu Chennupati |
Health Management and Research Institute | Mr. Balaji Utla |
Hivos | Ms. Monique Doppert |
Hivos | Mr. Paul Maassen |
Hivos | Ms. Seema Nair |
HKIRC | Mr. Jonathan Shea |
Horizon Lanka Foundation | Mr. Tikiri Bandage Nandasiri Wanninayaka |
Human Rights and Peace Centre, Makerere University | Mr. Robert Kirunda |
Hyderabad Software Exporters Association (HYSEA) | Mr. Harikumar Krishnannair |
i-dns.net | Mr. Subramanian Subbiah |
I.T.Solutions Asia | Mr. Nand Kishore Penumudy |
IA9 Holdings | Mr. Lord Brar |
IAB International Association of Broascasting | Mr. Alexandre Jobim |
IAMAI - Internet & Mobile Association of India | Mr. Kalyan Biswas |
IAMAI - Internet & Mobile Association of India | Mr. Gaurav Chopra |
IAMAI - Internet & Mobile Association of India | Mr. Mehul Gupta |
IAMAI - Internet & Mobile Association of India | Mr. Subho Ray |
IAMCR/Canada | Mr. Jeremy Shtern |
ibeesolutions | Mr. Betrand Yella |
IBM | Mr. Satish Kaushal |
IBM | Mr. Dravida Seetharam |
ICANN | Ms. Kathryn Carver |
ICANN | Mr. Steve Crocker |
ICANN | Ms. Tina Dam |
ICANN | Mr. Baher Esmat |
ICANN | Ms. Anne-Rachel Inne |
ICANN | Mr. John Jeffrey |
ICANN | Mr. Massimiliano Minisci |
ICANN | Mr. Shernon Osepa |
ICANN | Ms. Theresa Swinehart |
ICANN | Mr. Nick Thorne |
ICANN | Mr. Paul Twomey |
ICANN | Mr. Savenaca Vocea |
ICANN | Ms. Suzanne Woolf |
ICC International Chamber of Commerce | Mr. Kim Ambler |
ICC International Chamber of Commerce | Ms. Dawn Chardonnal |
ICC International Chamber of Commerce | Ms. Ayesha Hassan |
ICC International Chamber of Commerce | Mr. Michael Mudd |
ICC International Chamber of Commerce | Ms. Luz Rodriguez |
ICC International Chamber of Commerce | Mr. Guy Sebban |
ICC International Chamber of Commerce | Ms. Elizabeth Thomas-Raynaud |
ICC-BASIS-CISCO | Mr. Robert Pepper |
iCommons, Yale ISP | Ms. Elizabeth Stark |
ICT Entrepreneur | Mr. Scott McCormick |
ICT for Development Foundation | Mr. Gustavo Osegueda |
ICT~Office The Netherlands | Mr. Bernd W.E. Taselaar |
ICVolunteers | Ms. Viola Krebs |
IDRC | Mr. Fernando De Barros Perini |
IES-VUB / MIR-EPFL | Mr. Jamal Shahin |
IFIP (International Federation for Information Processing) | Mr. Jacques Berleur |
IG Youth Caucus | Mr. Pascal Bekono |
IIIT | Mr. Raji Bagga |
IIIT | Mr. Suryakanth Gangashetty |
IIIT | Mr. Kamalakar Karlapalem |
IIIT | Mr. Srinivasa Vijaya Sekhar Kasturi |
IIIT | Mr. Kishore Kothapalli |
IISD | Ms. Maja Andjelkovic |
Ikisan | Mr. RamSankar Chintala |
Ikisan | Mr. Vijay Jesudassan |
Imagining the Internet | Ms. Ashley Barnas |
Imagining the Internet | Mr. Eugene Daniel |
Imagining the Internet | Mr. Colin Donohue |
Imagining the Internet | Ms. Shelley Russell |
Imagining the Internet | Mr. Andrew James Smith |
imotionsglobal | Ms. Sita Devulapalli |
IMPACT | Mr. Azmi Faez |
IMPACT | Mr. Marc Goodman |
IMPACT | Ms. Vena Jaganathan |
IMT | Mr. Ojas Shukla |
Independent consultant | Mr. Suresh Harikrishnan |
India Hyderabad Private Engg College GNITS | Mr. Siddhartha Ghosh |
India Railways | Mr. Vinay Dadmal |
India Satyam Computer Services | Mr. Prasanna Coimbatore |
IndiaDomain.com | Mr. Prashant Jain |
Indian Inistitute of Technology Madras | Mr. Prasanth Aluru |
Indian Inst. of Tech(IIT) Kharagpur | Mr. Surya Mani Tripathi |
Indian Institute of Technology Delhi | Mr. Vigneswara Ilavarasan |
Indian Institute of Technology, Kharagpur/India | Mr. Santosh Pati |
Indian School of Business | Ms. Suhasini Bolisetty |
Indian School of Businses | Ms. Arundhati Ghanwar |
Indian School of Businses | Mr. Mohan Pillai |
Indira Gandhi National Open University | Mr. Pathaneni Sivaswaroop |
Informatics Association of Turkey | Mr. Turker Gulum |
Information For All Programme / CoE expert | Mr. Karol Jakubowicz |
Information Society Project, Yale Law School | Mr. Nathaniel Gleicher |
Information Technology Association of America | Mr. Phillip Bond |
Information Technology Association of America | Ms. Liesyl Franz |
INHOPE | Mr. Adrian Dwyer |
INHOPE | Mr. Gustavo Neves |
INHOPE | Mr. Ruben Rodriguez |
INHOPE - Polish Hotline Dyzurnet.pl | Ms. Martyna Rozycka |
INHOPE/ Save the Children Finland | Ms. Mari Laiho |
Innovation in Learning | Ms. Parvati Dev |
Insafe, European network | Ms. Janice Richardson |
Institute for InfoSocionomics, Tama University | Mr. Izumi Aizu |
Institute for Policy Innovation | Mr. Thomas Giovanetti |
Institute of Management Technology, Nagpur, India | Mr. Harshavardhan Halve |
Institute of the Information Society | Ms. Tatiana Ershova |
Institute of the Information Society | Mr. Yury Khokhlov |
Int'l Center for Disability Resources | Ms. Cynthia Waddell |
Intel | Mr. Hitesh Barot |
Intel | Mr. Rahul Bedi |
Intellect | Mr. Tom Wills-Sandford |
International Alliance of Patients Organizations (IAPO) / CoE expert | Mr. Kin Ping Tsang |
International Development Research Centre | Mr. Khaled Fourati |
International Development Research Centre (IDRC) | Mr. Kevin Conway |
International Development Research Centre (IDRC) | Mr. Adel El Zaim |
International Development Research Centre (IDRC) | Mr. Laurent Elder |
International Development Research Centre (IDRC) | Ms. Kathleen Flynn-Dapaah |
International Development Research Centre (IDRC) | Ms. Shalini Kala |
International Development Research Centre (IDRC) | Ms. Helene Lessard |
International Development Research Centre (IDRC) | Mr. Stephen James McGurk |
International Development Research Centre (IDRC) | Ms. Apoorva Mishra |
International Development Research Centre (IDRC) | Ms. Maria Lee Hoon Ng |
International Development Research Centre (IDRC) | Ms. Reena Prasad |
International Development Research Centre (IDRC) | Mr. Basheerhamad Shadrach |
International Development Research Centre (IDRC) | Ms. Ambika Sharma |
International Development Research Centre (IDRC) | Ms. Chaitali Sinha |
International Federation of Library Associations | Mr. Stuart Hamilton |
International Federation of University Women | Ms. Shailaja Mistry |
International Foundation for African Children | Mr. Chiedozie Igbonekwu |
International Foundation for African Children | Mr. Michael Nwafejoku |
International Institute for Sustainable Developmen | Mr. Anthony Vetter |
International Institute for Sustainable Development | Ms. Heather Creech |
International Institute for Sustainable Development | Mr. Don MacLean |
International University of Japan | Mr. Jay Rajasekera |
Internet & Mobile Association of India | Ms. Chitrita Chatterjee |
Internet Education and Research Laboratory (intERLab), Asian Institite of Technology | Ms. Ma Wit Hmone Tin Latt |
Internet for All (it4ALL) | Ms. Mymoena Sharif |
Internet Foundation Austria | Mr. Rupert Nagler |
Internet Governance Caucus | Mr. Ian Peter |
Internet Governance Project | Mr. Brenden Kuerbis |
Internet Governance Project | Mr. Lee McKnight |
Internet Governance Project | Mr. Milton Mueller |
Internet Rights Observatory (Belgium) | Ms. Katia Bodard |
Internet Service Providers Association of India | Mr. Rajesh Chharia |
Internet Society (ISOC) | Mr. Sebastian Bellagamba |
Internet Society (ISOC) | Mr. Kevin Craemer |
Internet Society (ISOC) | Mr. Frederic Donck |
Internet Society (ISOC) | Mr. Drew Dvorshak |
Internet Society (ISOC) | Mr. William (Bill) Graham |
Internet Society (ISOC) | Mr. Michiel Leenaars |
Internet Society (ISOC) | Mr. Michuki Mwangi |
Internet Society (ISOC) | Mr. Gerard Ross |
Internet Society (ISOC) | Mr. Dawit Bekele Serbessa |
Internet Society (ISOC) | Mr. Rajnesh Singh |
Internet Society (ISOC) | Ms. Lynn St.Amour |
Internet Society (ISOC) | Mr. Arnoud van Wijk |
Internet Society - Europe | Mr. Christopher Wilkinson |
Internet Society Argentina Chapter | Mr. Jorge Plano |
Internet Society Ecuador | Ms. Ana Sanchez |
Internet Society France | Mr. Sébastien Bachollet |
Internet Society India | Mr. Ashly A K Ashal |
Internet Society India | Mr. Herald George |
Internet Society India | Mr. Shrinidhi Hande |
Internet Society India | Mr. Sivasubramanian Muthusamy |
Internet Society India | Mr. Murlidhar Naidu |
Internet Society Nepal Chapter / Mercantile Communications Pvt | Mr. Eswari Prasad Sharma |
Internet Society of China | Mr. Wenju Cui |
Internet Society of China | Mr. Xinmin Gao |
Internet Society of China | Ms. Qiheng Hu |
Internet Society of China | Mr. Chengqing Huang |
Internet Society of China | Ms. Xiaohui Ren |
Internet Society of China | Ms. Yongge Sun |
Internet Society of China | Mr. Huiqun Zhao |
Internet Society of China | Mr. Zhiguo Zhao |
Internet Society Romania | Mr. Eduard Tric |
Internet Society Sudan | Mr. Mohamed Ali Mohamed Hamza |
Internet Society Sweden | Mr. Osten Franberg |
Internet Watch Foundation | Ms. Sarah Robertson |
InternetBar.org | Mr. Jeffrey Aresty |
InternetNZ - ccTLD manager for .nz | Mr. Jordan Carter |
InternetNZ - ccTLD manager for .nz | Mr. Keith Davidson |
Ipas Nigeria/DiploFoundation | Ms. Ijeoma Ogbuagu |
IPM/IRNIC, ccTLD Registry of Iran | Mr. Siavash Shahshahani |
IqraSoft | Mr. Mohammed Abdul Majeed |
iREACH | Mr. Sarun IM |
Irish Medicines Board / CoE expert | Mr. Hugo K. Bonar |
ISFE | Mr. Patrice Chazerand |
ISOC IGF Ambassador | Ms. Hanane Boujemi |
ISOC IGF Ambassador | Mr. Marcin Cieslak |
ISOC IGF Ambassador | Ms. Priyanthi Daluwatte |
ISOC IGF Ambassador | Mr. Glen Farrelly |
ISOC IGF Ambassador | Mr. Reynold Guerrier |
ISOC IGF Ambassador | Mr. Alaa Al-Din Jawad Kadhem Al-Radhi |
ISOC IGF Ambassador | Mr. Jean Philemon Kissangou |
ISOC IGF Ambassador | Mr. Rajendra Prasad Poudel |
ISOC IGF Ambassador | Mr. Dhanaraj Thakur |
ISOC IGF Ambassador | Ms. Sunyoung Yang |
ISOC IGF Ambassador | Ms. Ceren Ünal |
ISOC IGF Ambassador / AW2I | Mr. Khaled Koubaa |
ISOC Venezuela, DiploFoundation | Ms. Virginia (Ginger) Paque |
ISPAI | Mr. Puneet Tiwari |
IT (Industry) Association of Nigeria | Mr. Olutayo Reuben Adeniyi |
IT (Industry) Association of Nigeria | Mr. Peter Olanrewaju Ajayi |
IT (Industry) Association of Nigeria | Mr. Arinola Juliana Akinyemi |
IT (Industry) Association of Nigeria | Mr. Oludaisi Kalejaiye Joseph |
IT (Industry) Association of Nigeria | Mr. Kenneth Uwadiegwu Okereafor |
IT (Industry) Association of Nigeria | Mr. Jimson Olufuye |
IT (Industry) Association of Nigeria | Mr. Taofik Olukayode Shobajo |
IT For Change | Ms. Anita Gurumurthy |
IT For Change | Mr. Gurumurthy Kasinathan |
IT for Change | Mr. Vinay Kooragayala Sreenivasa |
IT for Change | Ms. Anja Kovacs |
IT For Change | Ms. Roshni Kishore Nuggehalli |
IT for Change | Mr. Parminder Jeet Singh |
IT for Change | Mr. Wairagala Wakabi |
ITAA | Mr. Jeffrey Lande |
ITAC(Information Tech Assoc of Canada) | Mr. Claude Lemay |
ITAC(Information Tech Assoc of Canada) | Ms. Maria Lucia Neves Nunes Tribuna |
ITES Secretariat/DiploFoundation | Mr. Godfred Ahuma |
ITI Limited | Mr. Mohammadyunus Khan |
ITU-APT Foundation of India | Mr. Anil Prakash |
ITU-APT Foundation, India | Mr. Bijoy Krishna Mitra |
IVRCL Infrastructures and Projects | Mr. Sridhar Janaswamy |
Japan Network Information Center (JPNIC) | Mr. Akinori Maemura |
Jaroka, Tele-healthcare | Mr. Ahmad Atif Mumtaz |
Jaroka, Telemedicine | Ms. Shamila Keyani |
Jivika: Medari Empowerment Society | Mr. Medari Deekonda Ramesh |
JPRS | Mr. Hirofumi Hotta |
Junior Chamber International | Mr. Adedayo Idowu |
Junior Chamber International | Mr. Kolawole Osinowo |
Kanara Institute of Development Studies Trust | Mr. Hemanta Naik |
Karmania Technology | Mr. Shahram Soboutipour |
Karvy | Mr. Suryanarayana Raju Datla |
Karvy | Mr. Sreenivasa Reddy Inukollu |
KCCT/DiploFoundation | Ms. Judith Okite |
Keio University | Mr. Tomonori Aoyama |
Keio University/KAIST | Mr. Kilnam Chon |
KENIC | Mr. Vincent Ngundi |
Kennedy School of Government | Ms. Birgit Rabl |
Kheti Virasat | Mr. Surinder Singh Kaka |
Knowledge Ecology International | Ms. Malini Aisola |
Knowledge Ecology International | Mr. Thirukumaran Balasubramaniam |
Knowledge Ecology International | Mr. James Love |
Kollace | Mr. Vazrakar Jangam |
Kollace | Mr. Kamal Thakur |
Kraysis/DiploFoundation | Mr. Muhammad Jamil Anwar |
LACNIC | Mr. Raul Echeberria |
LACNIC | Mr. Ernesto Majó |
LACNIC | Ms. Adriana Rivero |
LACNIC/DiploFoundation | Ms. Ruth Puente |
LACTLD | Mr. Erick Iriarte |
LACTLD | Mr. Oscar Robles |
LarsenToubro | Mr. B.k.Subramanian Mani |
Lighthill Risk Network | Ms. Natalie Compton |
LINX - London Internet Exchange | Mr. Malcolm Hutty |
LIRNEasia (South & South East Asia) | Ms. Helani Galpaya |
Literary Academy for Dalit of Nepal ( LAD-Nepal) | Mr. Kesh Bahadur Pariyar |
Live Multilingual Translator | Mr. Khaled Fattal |
Lockheed Martin | Ms. Jennifer Warren |
London School of Economics | Ms. Jeanette Hofmann |
Loyola College | Mr. Jerald Inico John Simon |
M S Ramaiah Institute of Technology | Mr. Aswatha Kumar M |
Mahatma Gandhi Antarrishatriya Hindi | Mr. Milind Bapurao Patil |
Mahiti.org | Mr. Sreekanth S Rameshaiah |
Malawi .mw ccTLD | Mr. Paulos Barton Nyirenda |
Manav Pragati Sansthan | Mr. Pradeep Poonia |
Maniks | Mr. Shridhar Hampiholi |
Massey University, New Zealand | Ms. Slavka Antonova |
Max Certifications | Mr. Chidambaram Lakshmanan |
McAfee Security Software | Mr. Tarun Krishnamurthy |
McGill University | Mr. Marc Raboy |
MDWIT/USA | Ms. Claudia Morrell |
Media Lab Asia | Mr. Sandeep Bansal |
Media Lab Asia | Mr. Gaurav Sharma |
Media Lab Asia | Mr. Gaurav Takkar |
Microsoft | Mr. Oliver Bell |
Microsoft | Mr. Caspar Bowden |
Microsoft | Ms. Julie Inman-Grant |
Microsoft | Mr. Vijay Kapur |
Microsoft | Mr. Deepak Maheshwari |
Microsoft | Mr. James Miller |
Microsoft | Mr. Stephen Mutkoski |
Microsoft | Mr. Ravi Velpula |
Midas NGO | Mr. Sukhbaatar Enkhjargal |
MNNIT | Mr. Arvind Agarwal |
Molave Development Foundation, Inc. | Mr. Angelo Juan Ramos |
Morenets Consulting | Ms. Yuliya Morenets |
Movingrepublic | Mr. Anivar Aravind |
MRO Tek | Mr. Sandeep Mishra |
Multinational Development of Women in Tech. | Ms. Claudia Morrell |
Myanmar/Burma,Tribal Media Group | Mr. Song Za Kam |
MYNIC Berhad | Ms. Yee Ling Yeo |
MYNIC Berhad | Ms. Shariya Haniz Zulkifli |
NACPEC | Mr. Cristos Velasco San Martin |
Nagaoka University of Technology | Mr. Shigeaki Kodama |
Nasscom | Mr. Bidhan Kankate |
National ICT Alliance of Afghanistan | Mr. Omar Mansoor Ansari |
National ICT Alliance of Afghanistan (NICTAA) | Mr. Ahmad Farshid Ghyasi |
National Institute for Smart Government | Mr. T. Vijay Saradhi |
National Internet Exchange of India (NIXI) | Mr. Rajesh Aggarwal |
National Internet Exchange of India (NIXI) | Ms. Shaily Gaur |
National Internet Exchange of India (NIXI) | Mr. Rajiv Kumar |
National Internet Exchange of India (NIXI) | Mr. Ajai Kumar |
National Internet Exchange of India (NIXI) | Mr. Jatinder Kumar |
National Law University, Jodhpur | Mr. Atul Kumar Pandey |
NetChoice | Mr. Steve DelBianco |
Netnod / Autonomica | Ms. Nurani Nimpuno |
Netnod Internet Exchange Ab | Mr. Kurt Erik Lindqvist |
Nettlinx | Mr. Nagaraj Kotha |
Nettlinx | Mr. Vijay Reddy |
New Humanity | Ms. Elizabeth Dugas |
News Corporation | Mr. David Fares |
NHK (Japan Broadcasting Corp.) | Mr. Toshio Kuramata |
NHK Science and Technical Research Laboratories | Mr. Yoshihiro Fujita |
Nic.at | Mr. Richard Wein |
Nic.br | Mr. Hartmut Richard Glaser |
Nippon Keidanren (Japan Business Federation) | Mr. Akihiko Ichikawa |
Nippon Keidanren (Japan Business Federation) | Mr. Kenichi Kataoka |
Nippon Keidanren (Japan Business Federation) | Mr. Motoyuki Tajima |
Nippon Keidanren (Japan Business Federation) | Mr. Masanao Ueda |
Nippon Keidanren (Japan Business Federation) | Mr. Tomohiko Yamakawa |
NISG | Mr. Piyush Gupta Piyush |
Nokia | Mr. David Dzumba |
Nokia Siemens Networks | Mr. Sandeep Bhargava |
Nokia Siemens Networks | Mr. Peter Hellmonds |
Nokia Siemens Networks | Mr. Ilkka Lakaniemi |
Nokia Siemens Networks | Mr. Jonne Soininen |
Nominet | Mr. Martin Boyle |
Nominet | Ms. Lesley Cowley |
Nominet | Ms. Laura Foster |
Nominet | Ms. Laura Hutchison |
Nominet | Ms. Emily Taylor |
NRCMAP, Anand | Mr. Sridhar Gutam |
NSPCC | Ms. Alice Hilton |
Nupef/Rits | Ms. Graciela Selaimen |
NUS / LKYSPP | Mr. Viktor Mayer-Schönberger |
Office of the Prime Minister, Cook Islands / Diplo Foundation | Ms. Maureen Hilyard |
OI-F | Mr. Norbert Klein |
One Communications | Mr. Howard Janzen |
One Destination Center | Mr. Protus Tanuhandaru |
One laptop per Child | Ms. Isobel Amonoo-Neizer |
One Laptop per Child | Ms. Justyna Bielat |
One Laptop per Child | Ms. Ahona Ghosh |
Open Society Institute | Mr. Ben Akoh |
Oppressed Society Concern Centre | Mr. Dhan Bahadur Nepali |
Oracle | Mr. Joseph Alhadeff |
Organisation Enda Third world | Ms. Rabéha Abdelkrim-Chikh |
Organisation Internationale Francophonie | Mr. Alex Corenthin |
Osmania University | Mr. Kiran Dasaranna Mattegunta |
Others | Ms. Harshita Bhatnagar |
others | Mr. Mishra Biranchinarayan |
Others | Ms. Marilyn Cade |
others | Ms. Vijaya Dadmal |
others | Mr. Mohammed Fyzullah |
Others | Mr. Rafik Ibrahim |
Others | Mr. Asif Kabani |
Others | Ms. Rashmi Kamath |
others | Ms. Srishti Khurana |
others | Ms. Srishti Khurana |
Others | Ms. Elizabet Kidane |
others | Mr. Siva Kumar |
Others | Mr. Mĺrten Norgren |
Others | Mr. Vinayak Ragho |
Others | Ms. Sangeeta Shrestha |
others | Mr. Ravi Prakash Siddavatam |
Our Rights (OR) | Mr. Vernatius Okwu Ezeama |
Our Rights (OR) | Ms. Eucharia Oluchi Ujunwa |
Our Rights (OR) | Mr. Kingsley Chibuzo Ujunwa |
Oxford Information Labs Limited | Mr. Lucien Taylor |
Oxford University | Mr. Tarek Cheniti |
Oxford University | Ms. Andrea Millwood Hargrave |
Pacific Islands Telecommunications Association | Mr. Maui Sanford |
Packet Clearing House | Mr. Gaurab Upadhaya |
Packet Clearing House | Mr. Bill Woodcock |
PAK Education Society | Mr. Zeeshan Shoki |
Palau National Communications Corporation | Mr. Richard L. Misech |
Panos Institute West Africa - Cipaco project | Mr. Ken Gemma Brice Lohento |
Panos London, United Kingdom | Mr. Murali Shanmugavelan |
Participant of IG India A Batch | Mr. Danny Nagdev |
Participatory Research & Action Network- PRAN | Mr. Nurul Alam Masud |
Pavis Centre, Open University, UK | Mr. Richard Collins |
People Who | Ms. Sylvia Caras |
Peoples Development Organisation | Ms. Iffat Rose Gill |
Pharos Global | Mr. Michael Palage |
PITA | Mr. Praveen Sharma |
PITA - Pacific IS Telecommunications Association | Mr. Fred Christopher |
PMR Technologies | Mr. AJjay Reddy Palla |
Polish Safer Internet Node, Nobodys Children Found | Ms. Agnieszka Wrzesień |
Polycom | Mr. Ramachandran Iyer |
Pramati Technologies | Mr. Jay Pullur |
Pratham Books | Mr. Gautam John |
Princeton University CITP | Mr. David Robinson |
Professor | Mr. Sanjay S. Dola |
Professor | Mr. Namala Vasu |
Professor | Mr. Laeed Zaghlami |
PUC | Ms. Raquel Gatto |
Punjabi University | Mr. Rajbans Singh Gill |
Punjabi University, Patiala | Mr. Gurpreet Singh Lehal |
Quads IT Solutions | Mr. Kalyaan Kumar Gogineni |
Quads IT Solutions | Mr. Satya Narayan |
Queensland University of Technology | Mr. Brian Fitzgerald |
Queensland University of Technology (QUT) | Ms. Anne Fitzgerald |
Qwest Communications | Mr. Shankar Rao |
REA Group | Mr. Vish Yelsangikar |
Reigns Infotech | Mr. Ravi Khurana |
Remodet Nigeria | Mr. Theophilous Akinwale Adeniran |
Research ICT Africa (APC) | Ms. Alison Gillwald |
Research In Motion | Mr. Praveen Goyal |
Research Initiatives for Participatory Action (RIPA) | Mr. Jiban Kumar Roy |
Research Institute for Justice (IIJusticia) | Mr. Carlos G. Gregorio |
Retina Hong Kong / CoE Expert | Mr. Ho Yan Cheng |
Richbone Initiative Foundation | Ms. Vera Otu |
Rio de Janeiro State University | Mr. Hindenburgo Francisco Pires |
RIPE NCC | Mr. Christopher Buckridge |
RIPE NCC | Mr. Dmitry Burkov |
RIPE NCC | Mr. Axel Pawlik |
RIPE NCC | Mr. Roland Perry |
RIPE NCC | Ms. Sara Pettigrew |
RIPE NCC | Mr. Paul Rendek |
RIPE NCC | Mr. Nigel Titley |
RIPE NCC | Mr. Andreas Wittkemper |
RIPE NCC | Mr. Janos Zsako |
Rits | Mr. Carlos Alberto Afonso |
Russian Academy for Civil Service by the President of Russia | Ms. Daria Khaltourina |
Rwanda Development Gateway/DiploFoundation | Mr. Emmanuel Habumuremyi |
SAARC | Mr. Sudhamshu Dahal |
Safer Internet Institute | Mr. Zdenek Metodej Zalis |
Safer Internet Program EU | Ms. Gitte Stald |
Safernet Brasil | Mr. Tiago Bortoletto Vaz |
SaferNet Brazil | Mr. Thiago Tavares |
Safran | Ms. Chantal Lebrument |
SAIL | Mr. Sherry Poulose |
SAIL-CET | Mr. Anil Kumar Gupta |
Sakshi Automation Solution | Ms. Vinodhini Viswamohan |
Sankalp Jyoti | Mr. Santosh Kumar Pintu Kumar |
SAP AG, EBITT | Mr. Herbert Heitmann |
Saraswathi Reddy Trust | Ms. Saraswathi Anam |
Sardar Patel University | Mr. Mayank Trivedi |
Satyam | Mr. Rama Krishna Vangipuram |
Save the Children Romania / Insafe member | Mr. George Valentin Roman |
School of Arts and Communication, Sweden | Ms. Zeenath Hasan |
School of international Service | Ms. Nanette Levinson |
SCIS/MOC/DiploFoundation | Ms. Rasha Hameed |
Secretariat of the Pacific Community | Ms. Anju Mangal |
Sheffield Hallam University | Mr. Abhilash Chamaparampil Muraleedharan |
Shirdi Sai Engineering College | Mr. Rajesh Thangaswamy |
Shuttleworth Foundation | Ms. Karien Bezuidenhout |
SIDN | Mr. Roelof Meijer |
Sify Technologies | Ms. Amrita Choudhury |
Sify Technologies Limited | Mr. David Appasamy |
Sify Technologies Limited | Mr. Shyam Nair |
Sifycorp | Mr. Naresh Ajwani |
Sir Arthur Lewis Community College/DiploFoundation | Ms. Deirdre Williams |
SIS C-LAB / CoE Expert | Mr. Klaus-Peter Wegge |
SIS C-LAB / CoE Expert | Ms. Jessica Zeising |
SIS Infotech | Ms. Vijayalekshmi Nair |
Skol Nigeria Enterprises | Mr. Shola Olumola |
SLA | Ms. Janice Lachance |
Social Council of Central Russia | Mr. Svetlana Kobzeva |
Social Council of Central Russia | Mr. Andrey Korotayev |
Software Technolog Parks of India, Hyderabad | Ms. Subba Lakshmi |
Software Technology Parks of India | Mr. Pradipa Kumar Behera |
Software Technology Parks of India | Mr. Veera Venkatesh Ch |
Software Technology Parks of India | Mr. Senthil Gopala Krishnan |
Software Technology Parks of India | Ms. Padmaja Rani Kolar |
Software Technology Parks of India | Mr. Nitin Kumar |
Software Technology Parks of India | Mr. Girija Manohar |
Software Technology Parks of India | Mr. Girija Manohar |
Software Technology Parks of India | Mr. Murali Krishna Meda |
Software Technology Parks of India | Mr. Venugopal Pabba |
Software Technology Parks of India | Ms. Rajalakshmi Ramachar |
Software Technology Parks of India | Mr. J.Partha Sarathy |
Software Technology Parks of India, Hyderabad | Mr. Vinaykumar Bolla |
Software Technology Parks of India, Hyderabad | Mr. Vara Prasad Prasad |
Software Technology Parks of India, Hyderabad | Mr. Malleshwara Rao |
Software Technology Parks of India, Hyderabad | Mr. Venkat Reddy |
Software Technology Parks of India, Hyderabad | Ms. Divya Sri |
Software Technology Parks of India, Mumbai | Mr. Sunil Agrawal K |
Software Techology Parks of India | Mr. Nageswara Rao |
Sood & Associates, Advocates | Mr. Vivek Sood |
South Centre | Mr. Yogesh Anand Pai |
Southern African Development Community (SADC) | Ms. Cecilia Goitseone Mamelodi-Onyadile |
Southern Online Biotechnologies | Mr. Kommineni Venkata Butchi Babu |
Southern Online Biotechnologies Ltd | Mr. Bandaru N. Swamy |
SP Technical Research Institute of Sweden | Mr. Hakan Nilsson |
Sree Vidyanikethan Eng. College | Mr. Rama Prasad Vaddella |
Sreenidhi Institute of Science & Technology | Mr. Kishore Avineni |
Sri Padmavati Women University | Ms. Jolly Jose Kuruvachira |
Sri Padmavati Women University | Ms. Vijaya Lakshmi Peddiboyina |
Sri Padmavati Women University | Ms. Durgabhavani Veeramachaneni |
Sri Venkateswara Engineering College | Mr. Srinivas Kura |
State Bank of India | Mr. Shankar Prasad Bala |
State Bank of India | Mr. Surendra Kumar |
State Bank of India | Mr. Patrick Kishore Regulagadda |
State Bank of India | Mr. Shreekumar Thampy |
Stiftung Digitale Chancen | Ms. Katharina Kunze |
Stiftung Digitale Chancen / European Commission | Ms. Jutta Croll |
STPI | Mr. Avadhesh Srivastava |
Summit Strategies International | Ms. Miriam Sapiro |
Sun Microsystems | Mr. Jaijit Bhattacharya |
Sun Microsystems | Ms. Ritu Ghosh |
SV College of Engineering, Tirupati | Mr. Kishore Babu Mupparaju |
SWITCH | Mr. Marcel Schneider |
SWITCH | Mr. Marcel Schneider |
Syracuse University | Mr. Mawaki Chango |
Syracuse University | Ms. Teara Collins |
SystemBASE | Mr. Randall Lozano |
Talal Abu-Ghazaleh Organization (TAG-ORG) | Mr. Salah Abu Asbeh |
Talal Abu-Ghazaleh Organization (TAG-ORG) | Mr. Charles Shaban |
Tata Communications | Mr. Chandrashekhar Baburao Inamdar |
Tata Consultancy Services | Mr. Anupam Agrawal |
Tata Consultancy Services | Mr. Narayana Mandaleeka |
Tata Consultancy Services | Mr. Mitul Mishra |
Tata Consultancy Services | Mr. Sivasamban Natarajan |
Tata Consultancy Services | Mr. Ramadorai Subramanian |
Tata Consultancy Services | Mr. Nimesh Varma |
Tata Consutlancy Services | Mr. Mathukumalli Vidyasagar |
Telecom Italia | Ms. Maria Rosa Altea Pacitto |
Telefónica | Mr. Alejandro Vidal |
TeliaSonera | Mr. Roland Johansson |
Telscom, Switzerland | Mr. Sathya Rao |
Telxess Consulting Services | Mr. Amitabh Sinhgal |
Teresian Association | Ms. Nenita Tenefrancia |
TERI | Ms. Sangeeta Gupta |
Terre des Femmes | Ms. Heike Jensen |
The Centre for Community Informatics Research | Mr. Michael Gurstein |
The Confederation of Danish Industry | Mr. Henning Mortensen |
The Graduate School of Information Technology and Public Policy | Mr. Byoung Won Min |
The Hong Kong Council of Social Service | Mr. John Yat Chu Fung |
The IndLinux Society | Mr. Ramakrishna Reddy |
The Knowledge Foundation | Mr. Razik Syed Nazir |
The London School of Economics | Mr. Ian Hosein |
The London School of Economics | Ms. Mariya-Martina Yalamova |
The Manipur Times | Mr. Mohen Naorem |
The Media Council for Children and Young People | Ms. Gry Hasselbalch Lapenta |
Tokio Marine & Nichido Fire | Mr. Tsukasa Makino |
Tokyo University Graduate School of Interdisciplinary Information Studies/DiploFoundation | Mr. Mohamed Rafik Dammak |
Tomizone | Mr. Girish Hiremath |
Topica Co. | Mr. Chinbaatar Bazargur |
Tower of Babel/DiploFoundation | Ms. Charity Gamboa |
Transasia - Germany | Mr. Ravindra Kamah |
TSF | Mr. Robert Jolliffe |
Tsinghua University | Mr. Chengyu Xiong |
TU Delft | Mr. Ralf Bendrath |
Turkcell | Mr. Deniz Tuncalp |
Turksat | Mr. Murat Boyraz |
Turksat | Mr. Ahmet Savas |
UNAM | Mr. Alejandro Pisanty |
United Nations of Youth (UNOY) Network Nigeria | Mr. Ayodele Adewale Adebowale |
United Nations of Youth (UNOY) Network Nigeria | Mr. Wahab Alarape Bamiji |
United Nations of Youth (UNOY) Network Nigeria | Mr. Goodluck Obi |
United Youth Front International | Mr. Bolaji N. Kaka |
Universidade Federal de Santa Maria/DiploFoundation | Ms. Marília Maciel |
Universite de Bambey | Mr. Abdoullah Cisse |
University Gaston Berger of Saint-Louis | Mr. Mbissane NGOM |
University of Aarhus | Mr. Wolfgang Kleinwaechter |
University of Calicut | Mr. Ramachandran Nair |
University of Cologne | Ms. Theresa Züger |
University of Cologne / CoE expert | Mr. Gercke Marco |
University of Colombo School of Computing | Mr. Tirimadura Nandika Kasun De Zoysa |
University of Erfurt | Mr. Hasnain Bokhari |
University of Exeter | Mr. Rafid Fatani |
University of Graz | Mr. Wolfgang Benedek |
University of Hyderabad | Mr. Radha Krishnamurti Poolla |
University of Hyderabad | Mr. Rajat Tandon |
University of Moratuwa | Mr. Sanath Jayasena |
University of Roskilde, Denmark | Mr. Francesco Lapenta |
University of Sao Paulo | Ms. Tomi Adachi |
University of Săo Paulo | Ms. Maria Alice Gatto |
University of Science and Technology - Sudan | Mr. Noureldien Abdelrhman Noureldien |
University of Southern California | Ms. Lauren Movius |
University of Southern California | Mr. Fynnwin Prager |
University of Southern Denmark | Mr. Mikkel Flyverbom |
University of Strathclyde | Mr. Konstantinos Komaitis |
University of Strathclyde | Ms. Durga V. Sivasubramanian |
University of Strathclyde | Mr. David Souter |
University of Strathclyde/DiploFoundation | Ms. Kira Sokolova |
University of Trento | Ms. Elena Pavan |
University of Uele | Mr. Andre Lite Asebea |
University of Versailles, France | Mr. Benjamin Nguyen |
University Paris Sorbonne / CoE Expert | Ms. Divina Frau-Meigs |
University Professor | Mr. Rolf H. Weber |
Vanjari Seethaiah Memorial Engg. College | Ms. Kiranmai Suravaram |
Venkat Mangudi Consulting | Mr. Venkata Subramanian Mangudi |
VeriSign | Ms. Iren Borissova |
VeriSign | Mr. Charles Gomes |
VeriSign | Mr. David McGuire |
VeriSign | Ms. Shannon Tews |
Verizon | Mr. Leslie J. Martinkovics |
Verizon | Mr. Leslie Martinkovics |
Verizon | Ms. Jacquelynn L. Ruff |
Verizon | Ms. Jacquelynn Ruff |
Verizon Data Services | Mr. Prasad V Annadanam |
Verizon Data Services | Mr. Prameet Jaaj |
Verizon Data Services | Mr. Bijumon P Jacob |
Verizon Data Services | Mr. Prem Manavalan |
Verizon Data Services | Mr. Jagrant Singh Pandher |
Verizon Data Services | Mr. Sajan Pookkodan |
Verizon Data Services | Mr. Rajesh Thirugnanamurthy |
Vinuifoway | Mr. Krishnaprasad Malla |
VJTI, Mumbai | Mr. Harshad Patil |
Vodafone | Ms. Anne R Mullin |
VOICE | Mr. Ahmed Swapan Mahmud |
Web Commerce Communications | Mr. Tuan Khai Tan |
Wipro Technologies | Ms. Mehala Kumar |
Wipro Technologies | Mr. Ravishankar Kuni |
Wipro Technologies | Mr. Mohit Sharma |
Wireless Ghana | Mr. Ebenezer Boateng |
WITSA | Mr. Anders Halvorsen |
WITSA | Mr. Dan E Khoo |
WITSA | Mr. David Olive |
WITSA | Mr. James Poisant |
WITSA | Ms. Jeralyn Quinsayas |
WITSA | Mr. Waudo Siganga |
Women and ICT (PICISOC) | Ms. Anju Mangal |
Women of Uganda Network (WOUGNET) | Mr. Milton Aineruhanga |
World Broadcasting Union- EBU/UER | Mr. Giacomo Mazzone |
World Economic Forum | Ms. Joanna Gordon |
World Press Freedom Committee | Mr. E Markham Bench |
World Press Freedom Committee | Mr. Ronald Koven |
World Wide Web Consortium (W3C) | Mr. Shadi Abou-Zahra |
Wuhan University, China | Mr. Handong Wang |
Wuhan University, China | Ms. Zhuo Zhang |
Yahoo! | Mr. Sachin Garg |
Yahoo! | Mr. Niraj Rajmohan |
Yale Information Society Project | Ms. Lea Shaver |
Yale University | Ms. Laura DeNardis |
Ynternet.org | Ms. Barbara Schneider |
Young Advocates for the Advancement of ICT-related | Mr. Kenneth Msiska |
Youth Partnership for Peace and Development | Mr. Musa Ansumana Soko |
Zensar Center for Business Innovation | Mr. Nikhil Agarwal |
Zensar Center for Business Innovation | Mr. Abhishek Agarwal |
Zensar Center for Business Innovation | Mr. Pawan Jain |
Zensar Center for Business Innovation | Mr. Ravi Parasrampuria |
Zensar Center for Business Innovation | Mr. Ashish Thakur |
Zez Technology Social Organization | Mr. Niraj Dixit Sonu |